کد مطلب : 6075
الزيارات: 1676
اخبار » گزارش

«کتابخانه اسلامیه کالج» (Islamia College Library) در شهرِ پیشاور( پاکستان) در سالِ 1913 تاسیس شده است و قدیمی ترین و بزرگترین کتاب خانه ایالتِ خیبرپَختونخواه (پاکستان) است. ساختمانِ اصلیِ کتابخانه دارایِ دو هالِ بزرگ و نُه اتاقِ متّصل به هم است. در سالِ 1972 یک هال و چهار اتاقِ دیگر هم به آن اضافه شد. کتاب خانه دارایِ بخش هایِ متفاوتی است: شرق شناسی، روزنامه، نشریات، کتاب هایِ تاریخی، کتاب هایِ نایاب و غیره که در این بین، بخشِ «ادبی شه پارون کا خزانه» (=گنجینه شاهکارهایِ ادبی) از همه مقبول تر است. 

«کتابخانه اسلامیه کالج» دارایِ 90 هزار کتاب و 1261 نسخه خطّیِ ِ می باشد. در بینِ نسخه هایِ خطّی: 946 تعداد به زبانِ عربی، 310 به زبانِ فارسی، 4 به زبانِ پَشتو و 1 به زبانِ پَنجابی است.

از دیگر نوادراتِ کتاب خانه، نقشه، عکس هایِ نایاب، متونِ تاریخیِ کهن و سخنرانی هایِ قائد اعظم محمّد علی جناح (بنیانگذارِ پاکستان) می باشد. متونِ کهنِ این کتابخانه به زبان هایِ: عربی، فارسی، پشتو، هندکو و اردو و در موضوعاتی چون: شیمی، علوم پایه، مذهب و اخترشناسی می باشند. بسیاری از این نسخه ها و متونِ نایاب، حتّی در کتاب خانه هایِ اروپا و آمریکا هم یافت نمی شوند.

«کتاب الافغانی» نوشته 1200 سال پیش، قدیمی ترین نسخه محفوظ در این «کتابخانه اسلامیه کالج»، زندگی نامه ابوالفرح علی بن حسین اصفهانی است در چهار فصل: باب اوّل: زندگی نامه، بابِ دوّم: طبیعیات، بابِ سوّم: صرف و نحوِ عربی، بابِ چهارم: شعرِ عربی.

در کتاب خانه، یک موزه هم تاسیس شده است که عکس هایِ قدیمیِ تاریخی به نمایش گذاشته شده است. همچنین، بسیاری از اشیایِ بنیان گذارِ «اسلامیه کالج» - صاحب زاده عبدالقیوم خان- هم زینت بخش این موزه هستند. مانندِ: عکسِ روزِ افتتاحیه کالج به دستِ قائد اعظم و عبداللقیوم خان. در این موزه یک دفترِ یادبود هم قرار داده شده است برایِ درجِ نظراتِ میهمانان و بازدیدکنندگانِ آن.

«کتابخانه اسلامیه کالج»، در سالِ 2015 دیجیتال شده و اکنون قابلِ استفاده اساتید و دانشجویان دانشگاه است. البتّه در آیندة بسیار نزدیک این امکان در اختیار همگان قرار داده خواهد شد. 

منبع: اینجا

تهیه و تنظیم: لیلی عبدی خجسته