کد مطلب : 1477
25 مرداد 1393 - 12:38
تعداد بازدید : 3898 بار
اخبار » اخبار وسط

سال‏هاست که متن رسالۀ ارزشمند «آداب‏المشق» باباشاه اصفهانی را با نام استاد بزرگ خطِّ نستعلیق، میرعماد قزوینی منتشر می‏کنند.

پروفسور محمد شفیع با یافتن نسخه‏ای از این رساله به خط باباشاه اصفهانی، این نسبت را رد کرد و سپس دکتر مهدی بیانی و دیگران بارها بر این اشتباه آشکار انتقاد کرده‏اند اما همچنان از باب غلط رایج، تکرارش ادامه یافته است.

در سال 1950 م. پروفسور محمد شفیع متن رساله را بر اساس نسخۀ کتابخانۀ دانشگاه پنجاب لاهور منتشر کرد اما خط این رساله که خود از آثار ارزشمند باباشاه و سندی ارزشمند است همچنان دور از چشم اهل خط و خوشنویسی باقی مانده بود؛ نیک می‏دانیم که از متون و رسالات آموزشی خوشنویسی، به ندرت نسخه‏ای به خطِّ مؤلف می‏توان یافت که ما را از تصحیح و مقابله‏ای بی‏نیاز ساز.

نویسنده در مقدمه کتاب نوشته است: در زمان اقامتم در هندوستان، فراغتی به دست آمد تا از دوست نویافته‏ام دکتر معین نظامی درخواست کردم که در صورت امکان تصاویر اسکن شدۀ این نسخه را تهیه و برایم ارسال کنند. ایشان نیز با کمال خوش‏رویی تصاویر رساله و ترجمۀ فارسی مقدمۀ پروفسور محمدشفیع را که به زبان اردوست، برایم فرستادند.

از حدود ده سال پیش به ارزشمندی و جایگاه راستین باباشاه پی برده و مطالعه در احوال و آثار وی را آغاز کرده و در این سال‏ها با دستیابی به اسناد و آثار خاص و منتشر نشده، در پی تألیف کتابی مستقل دربارۀ وی هستم. کتابی که پیش رو دارید، شامل بخشی از این اطلاعات گرد آمده است که به یقین برای نخستین بار در منظر صاحبنظران قرار می‏گیرد و کامل‏ترین معرفی باباشاه است که تاکنون منتشر می‏گردد.

فهرست مطالب کتاب:

دیباچه

احوال و آثار باباشاه

معرفی رساله آداب المشق

متن رساله

آثار بر جای مانده

دیگر نسخه های آداب المشق

نسخه دانشگاه پنجاب لاهور

کتابنامه

این کتاب نگاشته دکتر حمیدرضا قلیچ خانی را با همکاری معین نظامی در 80 صفحه از سوی انتشارات پیکره منتشر شده است.

 

 

کد امنیتی
تازه کردن

آمار بازدیدکنندگان

مهمانان :

31 

امروز :
دیروز :
این هفته :
این ماه :
بازدید کل :
182
1470
1652
41138
17290868