کد مطلب : 4824
18 اسفند 1395 - 08:30
تعداد بازدید : 2346 بار
اخبار » اخبار وسط

کتاب «دیوان محمدخان دشتی (نگاهی به زندگی و اشعار محمدخان دشتی»  با مقدمه و تصحیح حسین جلال‌پور منتشر شد.

محمدخان حاجی خان جمال خان رئیس حسین خان رئیس جمال حاجیانی مشهور به م  حمدخان الفارسی و متخلص به دشتی، شاعر غزل سرا و داستان پرداز قرن سیزدهم از بزرگ زادگان دشتی بود و خاندان او و نیز خود او از ضابطین و خوانین بلوک دشتی بوده‌اند.

مصحح در مقدمه کتاب نوشته است: برای تصحیح این اثر پس از گشت‌وگذار در فهرست نسخه‌های خطی کتابخانه‌ها مختلف نسخه‌هایی پیدا کردیم که قبل از این کسی از وجودشان مطلع نبود و عکس‌های نسخه‌ها با سفارش ما تهیه شد. مثل نسخه‌ی بسیار خوبی که در کتابخانه‌ی دانشگاه تهران نگهداری می‌شود یا نسخه‌ی آستان قدس رضوی، کتابخانه ملی تبریز و... یا همین نسخه‌هایی که در کتابخانه‌ی مجلس شورای اسلامی است. نسخه‌ی اساس این تصحیح یکی از نسخه‌های کتابخانه‌ی مجلس است که در سال ۱۲۸۶ کتابت شده و «آیت» دیباچه‌ای بر آن نوشته است.

اهمیت این چاپ در این است که جدای از صورت صحیح همه‌ی شعرها، غزل‌ها و دیگر انواع شعر تازه‌یابی در آن است که در چاپ‌های دیگر موجود نبودند و این‌ها را نسخه‌های متفاوت دیده‌ایم. در هر صورت این تصحیح کامل‌ترین و صحیح‌ترین صورتی است که می‌توانستیم از شعر این شاعر دوره‌ی بازگشت ادبی ارائه بدهیم.

این کتاب از سوی انتشارات بامدادنو در سال 95 منتشر شده است.

معرفی کتاب از سید محمد فاطمی نژاد

 

 

کد امنیتی
تازه کردن

تازه های نشر

آمار بازدیدکنندگان

مهمانان :

31 

امروز :
دیروز :
این هفته :
این ماه :
بازدید کل :
231
1470
1701
41187
17290917