کد مطلب : 6246
13 شهریور 1397 - 12:11
تعداد بازدید : 669 بار
اخبار » اخبار وسط

اولین شماره از مشاهیر وقف کتاب در ایران به کوشش حسین مسرت به زندگی نامه «سید علی محمد وزیری یزدی» بانی و واقف کتابخانه بزرگ وزیری یکی از ده کتابخانه برتر ایران پرداخته است.

وزیری یزدی از سادات عریضی در شهر یزد به دنیا آمد و پس از فراغت از تحصیل علوم دینی در این شهر، به وعظ و خطابه روی آورد. وی به واسطۀ صدای رسایی که داشت، از مشهورترین وعاظ و عالمان نامور یزد بود.

این کتاب در 48 صفحه به زندگی نامه، خدمات، آثار و وقف نامه وزیری پرداخته است.

کتابخانۀ وزیری یزد در 15 فروردین 1334ش در دهلیز شمالی مسجد کهن و تاریخی جامع کبیر یزد با 2100 جلد کتاب خطی و چاپی صورت گرفت. وی عقیده داشت: همانطور که احتکار رزق جسم مردم حرام است، احتکار رزق جان مردم هم که کتاب است، حرام است، لذا به فکر تاسیس کتابخانه عمومی افتادند... سپس برگه هایی چاپ کرده و برای غالب مراجع تقلید، علمای اعلام، اساتید دانشگاه ها، مولفین و ناشرین فرستادند و از آنان درخواست اهدا و ارسال کتاب کردند.

او پس از عمري خدمات فرهنگي و اجتماعي از جمله ايجاد انجمن ادبي كتابخانه وزيري و تشكيل هيئت حاميان مسجد جامع يزد در اين شهر درگذشت. هم اكنون كتابخانه وزيري با داشتن ۲۴۰هزار جلد كتاب چاپي و ۵هزار نسخه خطي در رديف ۱۰كتابخانه برتر كشور قرار دارد.

حجت الاسلام وزيري شاعري خوش قريحه بود. اما مجموعه اشعارش تاكنون گردآوري و چاپ نشده است و نمونه هايي از اشعار  وي در كتاب هاي مجموعه وزيري و سيماي فضيلت آمده است. تنها اثر مكتوب وي مجموعه يادداشت هايي در پنج دفتر است كه جلد اول آن به همت حجت الاسلام و المسلمين سيد محمدتقي محصل همداني با عنوان مجموعه وزيري در سال ۱۳۵۵ از سوي كتابخانه وزيري طبع و منتشر شد.

 

 

کد امنیتی
تازه کردن

تازه های نشر

آمار بازدیدکنندگان

مهمانان :

198 

امروز :
دیروز :
این هفته :
این ماه :
بازدید کل :
697
1710
7941
7941
16435369