کد مطلب : 6349
09 آبان 1397 - 22:56
تعداد بازدید : 114 بار
اخبار » اخبار وسط

«انجمنِ نسخه‌هایِ اسلامی» (The Islamic Manuscript Association) در راستایِ سلسله سخنرانی‌هایِ سالانه خود  در 6 سپتامبر 2018 سخنرانی برگزار کرد.

این سخنرانی با همکاریِ Orient-Institut Istanbul و Thesaurus Islamicus Foundation در شهرِ استانبول برگزار شده بود. سخنرانِ امسال کریستین روز-بیرس بود. وی مسئولِ ارشدِ نسخه‌هایِ خطّیِ در کتاب‌خانه چستر بیتی (ایرلند)، مسئولِ نسخه‌های و کتاب‌هایِ چاپی در موزه فیتزویلیام (کمبریج) است. وی با «پروژه‌ حفاظتِ نسخ‌خطّیِ دارالکتب) در کتاب‌خانه ملّی مصر هم همکاری داشته است. عنوانِ سخنرانیِ کریستین روز-بیرس: «کتاب، چای و باقلوا: حفاظت از نسخه‌هایِ خطّیِ تُرکی در ایرلند و استانبول» بود. وی در سخنرانی خود به شیوه حفاظت و مرمّت این نسخه‌هایِ تُرکی پرداخت. 

در «مجموعه تُرکی» کتاب‌خانه چِستِر بیتی، دوبلین، ایرلند حدودِ 200 نسخه‌خطّیِ تُرکی است که که به زبانِ تُرکیِ عثمانی نوشته‌شده‌اند. بیشترِ این نسخه‌ها، شعرهایِ مزیّن و متونِ تاریخی هستند. بخشِ زیادی از نسخه‌هایِ متونِ مذهبی به طرزِ زیبایی تزیین شده‌اند. مانندِ: کتاب‌هایِ دعا. «مجموعه تُرکی» نسخه‌هایی از قرنِ 16 میلادی را دارد، یعنی دوره اوجِ هنرِ سلاطینِ عثمانی. این نسخه‌ها ارزشِ بسیار مهمّی دارند.

لینکِ خبر

 

 

 

کد امنیتی
تازه کردن

تازه های نشر

آمار بازدیدکنندگان

مهمانان :

85 

امروز :
دیروز :
این هفته :
این ماه :
بازدید کل :
201
1194
3437
71492
15665896