کد مطلب : 6442
09 آذر 1397 - 17:26
تعداد بازدید : 427 بار
اخبار » اخبار وسط

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، مرکز خراسان رضوی، هيئتي از کارشناسان فهرست‌نویسی کتابخانه و گنجینه مخطوطات آستان مقدس حضرت ابوالفضل(ع) از کشور عراق، با هدف بهره‌مندی از دوره‌های آموزشی در حوزه نسخه‌های خطی، که به درخواست ایشان در کتابخانه مرکزی آستان‌ قدس ‌رضوی برگزار شد، به ایران سفر کردند.

این گروه، شهریور ماه پارسال در دوره مقدماتی فهرست‌نویسی نسخه‌های خطی مربوط به کتابخانه مرکزی آستان‌ قدس ‌رضوی شرکت کردند که با توجه به بازخورد مثبت آموزش در دارالمخطوطات آستان مقدس حضرت ابوالفضل(ع)، برگزاری دوره تکمیلی فهرست‌نویسی را از سازمان آستان قدس رضوی درخواست کردند.

گنجینه کتب خطی کتابخانه مرکزی آستان ‌قدس رضوی، مرحله اول دوره تکمیلی فهرست‌نویسی را به مدت یک هفته و در قالب پانزده ساعت آموزش برای این هیئت برگزار کرد.

آشنایی با نسخه‌شناسی، روش‌های فهرست‌نویسی نسخه‌های خطی، مکاتب تذهیب، کتاب‌شناسی و دانش‌شناسی، تحلیل نسخه‌های هنری، انواع خط، انواع کاغذ و رنگ از جمله موضوعاتی بود که در این دوره به آن پرداخته شد.

همچنین نسخه‌های نفیس هنری در دوره‌‌های مختلف تاریخی همچون سلجوقی، تیموری، صفوی، قاجاری و معاصر مورد مشاهده و بررسی قرار گرفت.

این هیئت پیش از این نیز برای آموزش صحافی و مرمت، در کتابخانه مرکزی آستان ‌قدس رضوی مورد آموزش قرار گرفته‌اند و به صورت پیوسته در حوزه ساماندهی نسخ خطی، جذب نسخ خطی، مرمت و تصویربرداری و مانند آن، از نظرات و تجربیات کارشناسان نسخه‌شناس و مرمت‌کاران متخصص آستان‌ قدس ‌رضوی بهره‌مند شدند.

هیئت عراقی، کتاب «فهرس الفهارس» با موضوع معرفی فهرست نسخه‌های خطی جهان و کتاب «فهرست نسخ خطی کتابخانه طوپ قاپی‌سرای استامبول» را در این سفر به کتابخانه مرکزی آستان‌ قدس ‌رضوی اهدا کردند.

 

 

کد امنیتی
تازه کردن

تازه های نشر

آمار بازدیدکنندگان

مهمانان :

36 

امروز :
دیروز :
این هفته :
این ماه :
بازدید کل :
383
1270
4386
123714
15482932