کد مطلب : 6444
09 آذر 1397 - 17:32
تعداد بازدید : 86 بار
اخبار » اخبار وسط

نشست «تقویم ایرانی و عربی به روایت آنانیا شیراکی، مورخ ارمنی قرن اول هجری» روز چهارشنبه برگزار شد.

 به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل مؤسسۀ پژوهشی میراث مکتوب، عصر چهارشنبه، نشست «تقویم ایرانی و عربی به روایت آنانیا شیراکی، مورخ ارمنی قرن اول هجری» در محل «پژوهشکده تاریخ علم» دانشگاه تهران برگزار شد.

 این نشست که با سخنرانی دکتر «گریگور بروتیان»، اعزامی از رصدخانۀ بیوراکان ارمنستان برگزار شد، مورد توجه علاقه‌مندان به تاریخ علم نجوم واقع گردید.

دکتر گریگور بروتیان در این نشست که به زبان انگلیسی ارائه شد، به بیان سخنانی در ارتباط با تقویم‌های ایرانی و عربی که «آنانیا شیراکاتسی»، دانشمند سدۀ هفتم میلادی ارمنستان، در آثار خود آورده است، پرداخت.

به گفته دکتر بروتیان، تقویم‌های مسیحیان عرب و ایرانی که در کارهای آنانیا آورده شده، بر اساس تقویم یولیانی، 365 روز و ربع روز به ازای هر سال هستند.

دکتر بروتیان در ادامه افزود که آنانیا با استفاده از تقویم‌های ایرانی و عربی، تغییراتی را که مسیحیان ساکن در سرزمین‌های ایرانی و عربی در تقویم یولیانی داده بودند، بیان کرده است و این تقویم‌ها با آنچه معمولاً به عنوان تقویم عربی (اسلامی) یا ایرانی شناخته می‌شوند، بسیار متفاوتند.

نشست «تقویم ایرانی و عربی به روایت آنانیا شیراکی، مورخ ارمنی قرن اول هجری» که با همکاری مؤسسۀ پژوهشی میراث مکتوب و پژوهشکده تاریخ علم برگزار شده بود، پس از سخنرانی دکتر گریگور بروتیان به کار خود پایان داد و در انتهای جلسه دکتر بروتیان به سوالات شرکت کنندگان و علاقه‌مندان پاسخ داد.

 میراث مکتوب

 

 

کد امنیتی
تازه کردن

تازه های نشر

آمار بازدیدکنندگان

مهمانان :

126 

امروز :
دیروز :
این هفته :
این ماه :
بازدید کل :
120
1079
4117
36085
15825155