کد مطلب : 6449
10 آذر 1397 - 18:41
تعداد بازدید : 179 بار
اخبار » اخبار وسط

مركز بين المللي ميكرو فيلم نور به مناسبت ميلاد امام رضا (ع)، با استناد به شجره هاي قديمي، بازنويسي شجره سادات چهلوس را آغاز كرده است.

 مرکز بين المللي ميکرو فيلم نور به مناسبت ميلاد امام رضا (ع)، با استناد به شجره هاي قديمي، بازنويسي شجره سادات چهلوس را آغاز کرده است. چهلوس نام قصبه اي از توابع شهر گلاوتي در ايالت اوتر پرداش هندوستان است که نسب سادات اين روستا به امام هشتم شيعيان مي رسد. در اين شجره نام يکي از فرزندان امام رضا (ع) با عنوان شاه جعفر قانع آمده است که جد هفدهم خواجه خضر بخاري است. خواجه خضر بخاري نيز به دعوت شاه جهان ( پدر اورنگ زيب)  از بخارا به هند مهاجرت کرده بودند. نوادگان سوم خواجه خضر بخاري، سيد پير علي صاحب و مير زنده علي در چهولس  ساکن شدند.  
بنا به سنت تاريخ نگاري محلي از ديرباز علم انساب و شجره نامه نويسي به عنوان راه کاري براي ثبت تاريخچه و شرح حال خاندان هاي مختلف استفاده مي شده است. شجره ها و انساب قديمي به مثابه جرياني پويا در گستره ي تاريخ، با معرفي چهره هاي برجسته فرهنگي، مذهبي، سياسي و اجتماعي توانسته اند رد پايي را در گذشت زمان به جاي گذاشته و اطلاعاتي به آينده انتقال دهند. کتابت شجره  نامه سادات چهولس به طول 33 متر و عرض 33 سانتيمتر به خط استاد محمد يوسف بر روي پارچه در کارگاه هنري مرکز بين المللي ميکروفيلم نور در حال انجام است.

 

 

کد امنیتی
تازه کردن

تازه های نشر

آمار بازدیدکنندگان

مهمانان :

139 

امروز :
دیروز :
این هفته :
این ماه :
بازدید کل :
135
1079
4132
36100
15825170