کد مطلب : 6726
20 فروردين 1398 - 19:55
تعداد بازدید : 89 بار
اخبار » اخبار وسط

نسخه‌های متعدد خطی و چاپ سنگی با موضوع بهاریه‌ و نوروزنامه‌، در کتابخانۀ مرکزی آستان قدس رضوی نگهداری می‌شود
به گزارش روابط‌عمومی و امور بین‌الملل سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان ‌قدس‌ رضوی، کارشناس‌مسئول بخش مخطوطات این سازمان از وجود بهاریه‌ها و نوروزنامه‌های خطی و چاپ سنگی در این مرکز خبر داد.
سيد محمدرضا فاضل هاشمي ابتدا به يکي از بهاريه‌هاي منظوم اشاره کرد که به خط نستعليق11 سطري در سال 1233ق بر کاغذ نخودي تحرير شده و افزود: اين نسخه، داراي لوح زرين منقّش در حاشيه و جدول‌کشي طلا با گلبرگ است. صفحة اول آن، داراي سرلوح مزدوج مذهب و منقش نيم‌ترنج در متن طلااندازي‌شده و گل و بوتة الوان و دو حاشية زرين گره‌چيني با جلد مشمع است.
وي از چند بهارية منظوم ديگر ياد کرد و گفت: يکي از نسخه‌ها، تأليف «محمد کازراني» تحرير 1334ق؛ نسخة ديگر، تأليف «سليمان‌‌خان لله برگشاطي» به کتابت 1328ق؛ دو نسخه نوروزنامه تأليف «ابوالقاسم بن احمد يزدي» کتابت قرن 14 و کتابت 1234ق؛ نوروزنامه کتابت 1285ق؛ نوروزنامه دربارة اعمال نوروز و فضيلت آن و مسائل اخلاقي کتابت قرن 13ق در گنجينه موجود است.
فاضل هاشمي به نوروزنامه‌اي اشاره کرد که «حکيم ترمذي» پس از 125 سال زندگي و جستجو در علم نجوم و احکام آن، تأليف کرده و دربارة پيامد وقوع نوروز در هريک از روزهاي هفته و نشانه‌هاي هريک از دوره‌هاي دوازده‌سالةتقويم مغولي که هريک نام جانوري را بر خود دارند، بحث کرده و هفته را از روز يکشنبه آغاز کرده است. کارشناس مخطوطات آستان قدس دربارة ويژگي‌هاي اين نسخه افزود: نسخة موجود در سال 943 تا 954ق بر کاغذ نخودي آهارمهره به خط نستعليق «محمود درويش‌علي بن درويش» کتابت شده و جداول آن به سرخي و لاجورد است.
وي به برخي رساله‌ها با موضوع نوروز اشاره و تصريح کرد: «بندي در احکام نوروز» تحرير قرن13ق، «رساله در اعمال و فضيلت نوروز» کتابت 1084ق، «رساله در گل و نوروز» تأليف «خواجگي کاساني» تحرير 1050ق، «رساله در نوروز و سال نو» تحرير قرن 13ق، «رساله در ساعات و احکام نوروز و احکام خسوف و کسوف»، «قاعده في احکام نوروز» تحرير 1252ق که رساله‌اي است در بيان احکام واقع‌شدن نوروز، «آداب و اعمال نوروز» تأليف «احمدبن محمد شفيع وقار شيرازي» و تحرير1281ق در بيان آداب و اعمال مستحب نوروز که اوراق آن، با کمند سياهي و جدول‌بندي با زر و لاجورد و سيلو و سياهي است. صفحة اول، داراي سرلوح کوچک مزدوج زرپوش مرصّع پرکار، سورة «فاطر» و «يس» در زمينة زرپوش با سرخي، فواصل آيات گوي زرين منقّش و عناوين آن به سرخي است.
فاضل هاشمي به نسخه‌هایی از دیوان شعرای دورۀ سلجوقیه، غزنوی و سامانیان اشاره کرد که قصائد ابتدایی آن‌ها در وصف بهار است و تصاویر نابی از بهار را در اشعارشان متجلی کرده‌اندکه از جملة آن، دو نسخه از «مثنوي پير و جوان» تحرير 1254ق بر کاغذ حنايي که بين سطور طلااندازي دندان موشي محرر، جداول اوراق به لاجورد و نسخة ديگر، تحرير 1319ق داراي سرلوح مزدوج مذهب و منقش، صفحات داراي کمند به سرخي و جداول اوراق به زر تحريردار و لاجورد است.
وي در پايان افزود: «منتخباتي از اشعار شعرا» شامل يوسف و زليخاي آذر، حکايت کنيزک صيني اسکندر از نظامي، پيروجوان ميرزا نصير، بهارية عثمان مختاري، بهاريه در ذکر اشياي خداوند، بهارية ظهوري، ساقي‌نامة مولانا اميدي، قطعة سلمان ساوجي و ساقي‌نامة نظامي، کتابت 1292ق داراي سرلوح زرين مرصع با گل و برگ اسليمي، سرعنوان‌ها داراي کتيبه‌هاي زرين و لاجوردي، صفحات داراي کمند به تحرير و زر و مجدول به تحرير و زر و لاجورد و شرفه‌دار، شرفه‌ها به طلا، برون گل و بوته رنگ و روغني، داخل گل و برگ‌هاي اسليمي بر روي زمينة لاکي، در مخزن آستان قدس موجود است.

 

 

کد امنیتی
تازه کردن

تازه های نشر

آمار بازدیدکنندگان

مهمانان :

92 

امروز :
دیروز :
این هفته :
این ماه :
بازدید کل :
1998
1654
10295
20289
15953603