کد مطلب : 6826
29 خرداد 1398 - 08:17
تعداد بازدید : 72 بار
اخبار » اخبار وسط

«بنیادِ میراثِ اسلامی الفرقان» (لندن) با همکاریِ «کتاب‌خانه دولتیِ برلین» و «دانشگاهِ فرایِ برلین»، در راستایِ سلسله کارگاه‌هایِ آموزشیِ: «مطالعه نسخه‌هایِ خطّیِ شرقی» از 25 تا 29 مارس 2019 کارگاهِ آموزشی با عنوانِ: «ابعادِ نسخه‌شناسی و کتابت‌‌شناسیِ نسخه‌هایِ اسلامی با تاکید بر حواشیِ نسخه‌» برگزار کرد.

ریاستِ جلسه را دکتر کریستوف رواخ- رئیسِ گروهِ شرق‌شناسیِ دانشگاهِ دولتیِ برلین- بر عهده داشت. دکتر باربارا شیندلر – مدیرِ کتاب‌خانه دولتی برلین- و آقای سالی شهسواری – مدیرِ اجرایی الفرقان- به حضّار خوشامد گفتند.  سپس پروفسور کٌرنارد هیشر سخنرانی‌اش را ایراد نمود.

 سخنران نمونه هایی از شیوه های مرسوم در تولید نسخ خطی در سوریه و مصر را طی دوران میانه عرضه نمود. در این نمونه‌ها کاملاَ معلوم بود که تولیدکنندگان نسخ خطی پیوسته قطعاتی از آثار تولید شده در ادوار گذشته را در دسترس داشتند و آنها را به کار می‌بردند - از جمله بخش‌ها و جنبه‌هایی که شامل مواد به کار رفته در کتاب می‌شد (مانند پوست و سپس کاغذ)، و یا رسم الخط (مانند استفاده از خط مغربی کهن که با سنّتِ نسخ خطی محلی کاملاَ بیگانه بود)، و نیز جنبه زبانی (از جمله عبری، سریانی، و گرجی). تولیدکنندگان نسخ خطی به‌خوبی و آشکار این جنبه‌های مهم را در آثار خود به کار می‌بستند - و این کاربست مثلاَ در برگ عنوان کتاب، یعنی جایی که در نگاه نخست به نظر خواننده می‌رسید، کاملاً نمایان بود. متعاقباً نگارش و تولید کتاب‌های جدید که به نوبه خود، شاهد دگرگونی‌هایی در استفاده از مواد و دگرگونی‌هایی در ظواهر و شکل کار بودند، بیانگر این واقعیت هستند که در ادوار بعد قطعاتی از مواد و شیوه‌ها و میراث کهن، با دقت گزینش و حفظ می‌شدند.

با سپاس فراوان از دکتر علی قیصری

https://www.al-furqan.com/event/id/2778

 

 

کد امنیتی
تازه کردن

تازه های نشر

آمار بازدیدکنندگان

مهمانان :

82 

امروز :
دیروز :
این هفته :
این ماه :
بازدید کل :
69
1079
4066
36034
15825104