کد مطلب : 6935
20 آذر 1398 - 08:19
تعداد بازدید : 80 بار
اخبار » اخبار وسط

کتاب جُنگ اشعار شیعی با تحقیق و تصحیح زهرا پارساپور و اکرم کرمی توسط کتابخانه مجلس شورای اسلامی در پاییز 1398 به چاپ رسید.

جُنگ علی‌ابن احمد، یعنی جُنگ 3528 دانشگاه تهران از جمله جُنگ­ های ارزشمند شیعی است. مجموعه ­ای از قصاید منقبتی است که از شاعران شیعه و گاه اهل سنت در مدح ائمه معصومین به­ ویژه مولا علی علیه­السلام به‌جا مانده است. کاتب آن، علی‌ابن احمد، خود شاعری شیعی بوده است که در همین جنگ، برگ 135 تا 137، شعری از خود را با عنوان «معجز مصطفی صلی‌الله علیه‌وسلم لکاتب» آورده است.

این جنگ هم از لحاظ قدمت، از لحاظ تنوع اشعار از شاعران شیعی ارزشمندست شاعرانی که متعلق به قرن دهم و یا حتی اوایل قرن یازدهم هستند. بسیاری از شاعران این جنگ در حوزه شعر شیعی کمتر شناخته شده و یا ناشناخته هستند. محققان در مقدمه این کتاب، با استفاده از تذکره ها و متون تاریخی و نیز اطلاعاتی که از طریق اشعار به دست آمد، تلاش نمودند تا جایی که ممکن بود آنها را معرفی نمایند. تک نسخه بودن این جنگ و محوشدگی ها و افتادگی ها در بعضی از اشعار تصحیح آن را مشکل می ساخت تا جایی که با وجود شهرتی که در میان محققان داشت تصحیح نشده بود. مصححان توانستند با تتبع و جستجوی فراوان در دواوین و نسخ خطی، بسیاری از این قصاید را پیدا کنند و در تصحیح و تکمیل اشعار با روش تصحیح انتقادی از آنها بهره ببرند.

این جُنگ در اندازه پانزده در بیست و پنج، در قطع وزیری، در 161 برگ و هر صفحه دارای بیست و یک سطر (مختلف) است. تعداد صفحات شماره ­گذاری شده 317 صفحه است. صفحاتی از این نسخه از جمله آغاز این جنگ، افتادگی دارند و در نتیجه مطلع و گاه پایان بعضی از اشعار، موجود نیست. مقدمه کوتاه یک صفحه ­ای به همراه فهرست دو صفحه ­ای‌ـ که نام بعضی از شاعران این مجموعه در آن ذکر شده‌ـ بعدها شاید توسط مالک کتاب به آغاز این جنگ افزوده شده است. این جنگ از دو بخش مجزا تشکیل شده است. بخش اول یعنی تا صفحه 309 مجموعه اشعاری است که علی بن احمد جمع آوری و کتابت کرده است و شامل شعر شاعران تا قرن دهم و اوایل قرن یازدهم است. بخش دوم یعنی از صفحه 309 نسخه تا انتها، قدیمی تر و متعلق به قرن نهم (سال 844 ه.ق) است و شامل شعر شاعران تا قبل از این قرن است که کاتبی غیر از علی بن احمد آن را نوشته است. از لحاظ محتوا نیز با بخش اول متفاوت است.  اشعار با جدول­ کشی­های لاجورد و شنگرف و زر و عناوین اشعار و نیز ابیاتی که در ترجیع‌بندها تکرار شده را با شنگرف مزین شده اند.

 

 

کد امنیتی
تازه کردن

تازه های نشر

آمار بازدیدکنندگان

مهمانان :

99 

امروز :
دیروز :
این هفته :
این ماه :
بازدید کل :
910
1564
4129
52929
16192634