کد مطلب : 6359
12 آبان 1397 - 19:00
تعداد بازدید : 539 بار
اخبار » مقالات

اسیری از جمله شاعران توانمند سده دهم هجری و از شاعران دربار عثمانی است که علیرغم خلاقیتّها و ذوق شعریش تقریباً گمنام مانده است. اسیری به تقلید از نظامی، خمسه ای سروده که پنجمین مثنوی وی منظومه «وامق و عذرا» بر وزن و بحر خسرو و شیرین نظامی، در شرح عشق وامق، پسر قاآن،  شاه ساسانی به عذرا دختر فغفور چین است که تاکنون به چاپ نرسیده است. نسخه منحصر به فرد این منظومه به شماره  4141  درکتابخانه فاتح استانبول نگهداری میشود. نگارنده در این پژوهش برآن است تا با بهره جستن از ابیات منظومه، ضمن معرفی شخصیت اسیری به بررسی و تحلیل عناصر و مؤلفّه های سبکی تشکیل دهنده این مثنوی بپردازد. بررسیهای به عمل آمده حاکی از آنست که اسیری شاعری تواناست و اشعارش سرشار از انواع صورخیال و ترکیب سازیهای فراوان است. توجه به لغات و مضامین عامیانه، اصطلاحات علمی و اشارات قرآنی و داستانی دراین منظومه مشهود است.

هدف از این پژوهش، پاسخ  به این دو پرسش اصلی است : 1 .اسیری کیست و خلاّقیتها و نوآوریهای وی در حوزه ادبی و فرهنگی چگونه است؟ 2. آیا اسیری سبک مستقلی داشته یا خیر و تأثیر پذیری وی از شاعران گذشته تا چه  اندازه است؟

نویسندگان این مقاله علیرضا قوجه زاده، صدیقه جایروند، معصومه خدادادی هستند که در فصلنامه تخصصی سبک شناسی نظم و نثر فارسی (بهار ادب) سال 11، شماره 3، پاییز97 ، شماره پی در پی 41 منتشر شده است.

دریافت مقاله

 

 

کد امنیتی
تازه کردن

تازه های نشر

آمار بازدیدکنندگان

مهمانان :

136 

امروز :
دیروز :
این هفته :
این ماه :
بازدید کل :
261
1194
3497
71552
15665956