کد مطلب : 5506
13 خرداد 1397 - 10:23
تعداد بازدید : 1973 بار
اخبار » گفتگو
حجت الاسلام محمودی خواستار تدوین پایان‌نامه‌ها با موضوع احیای متون اسلامی در مراکز علمی کشور شد و کتاب «تأسیس الشیعة لعلوم الإسلام» را از مهمترین منابع پژوهشی شیعی دانست.
 

حجت الاسلام محمد جواد محمودی، مصحح و پژوهشگر متون اسلامی، در نشست معرفی دانشنامه آثار شیعه و فعالیت‌های مؤسسه کتابشناسی شیعه که در پنجمین نمایشگاه بین المللی کتاب دین قم برگزار شد، به معرفی و تبیین کتاب «تأسیس الشیعة لعلوم الإسلام» پرداخت و گفت: تمام علمای اسلامی به ویژه شیعه در پیشرفت علوم و فنون در تاریخ نقش ویژه‌ای داشته و برخی از مخالفان، تشیع را مذهبی نوپا و نوظهور دانسته‌اند که هیچ سابقه و مرکز علمی در آن وجود نداشته و تمام آثار و مطالب علمی این مذهب را نوپا بیان کرده‌اند.

حجت الاسلام محمودی بیان کرد: علامه سید جبل العاملی برای رد این تهمت، رشته‌ها، علوم و شخصیت‌های برجسته تأثیرگذار در مذهب شیعه در یک اثر ماندگار جمع‌آوری کرده است.

وی درباره کتاب «تأسیس الشیعة لعلوم الإسلام» ابراز کرد: این کتاب نوشته مرجع بزرگ دینی علامه شهید سید حسن صدر است و این اثر یکی از مهمترین منابع پژوهشی است که نقش شیعیان را در تولید و نشر علوم اسلامی به روشنی آشکار می‌سازد.

وی با بیان اینکه مؤسسه کتابشناسی شیعه عهده‌دار تصحیح و بازنگری و ویرایش این کتاب شده است، گفت: متن اصلی این۴۰۰ صفحه و دست‌نویس شهید آیت‌الله صدر بود و بعد از بازنگری و تصحیح به ۱۷۰۰ صفحه رسیده است.

حجت الاسلام محمودی در ادامه گفت: در چاپ جدید این کتاب مقدمه مفصلی و شرحی بر زندگی شهید آیت‌الله صدر نوشته و در پایان این اثر 12 ۱۲نوع فهرست برای دستیابی به مطالب این کتاب تنظیم و تدوین شده است.

 این پژوهشگر متون اسلامی ابراز کرد: نام برخی از علما در متن اصلی این کتاب با عنوان اندیشمندان شیعه آمده است در حالی که از اهل تسنن بوده‌اند و این موضوع در بازنگری این اثر تصحیح و ویرایش شده است.

حجت الاسلام محمودی در ادامه نشست به تبیین کتاب «درجات الرفیعه» پرداخت و گفت: این اثر در ۱۳۸۵ هجری قمری در نجف به قلم سید علی‌خان مدنی چاپ شده است و او در آن در ۱۲ عنوان به بررسی صحابه، تابعین، فقها، شاعران و بزرگان شیعی پرداخته است.

وی درباره تصحیح کتاب «درجات الرفیعه» اظهار کرد: هیچ زمانی نسخه کاملی از کتاب درجات الرفیعه ارائه نشده است، از این رو، در مؤسسه کتابشناسی شیعه هفت نسخه از این اثر تهیه شده است و پژوهشگران در حال تطبیق و تصحیح و بازنگری در متن این کتاب ارزشمند هستند.

حجت الاسلام محمودی در پایان سخنانش خواستار تدوین پایان‌نامه‌ها با موضوع احیای متون اسلامی شد و گفت: دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌های حوزوی در حال حاضر احیای و تصحیح متون اسلامی را با عنوان پایان‌نامه قبول نمی‌کنند؛ اما مناسب است که پایان­ نامه‌هایی با عنوان احیا و تصحیح آثار گذشته در  مراکز علمی کشور تدوین شود.

 

 

+4 محمد جواداسلامی 1397-03-27 02:29
اشتباه عجیب در یک خبر قدیمی
یک خبر قدیمی که سه ماه و نیم ازش گذشته کار کردید. نمایشگاه کتاب دین در قم، اسفند سال 96 برگزار شد. بعد سخنرانی مذکور که آنجا برگذار شده، الان کار کردید. تازه یه غلط عجیب دارد. خبرنگار رسانیوز اشتباه کرده و شما خبر اشتباهش را تکرار کردید. برای اولین بار خواندیم شهید سید حسن صدر. شهید آیت الله صدر. البته گناهی ندارد، سید حسن صدر را با شهدای خاندان صدر اشتباه گرفته. تا جایی که می دانم سید حسن صدر مرجع تقلید شیعیان بود و به مرگ طبیعی فوت کرد. خلاصفه یک خبر قدیمی و اشتباه کار کردید

کد امنیتی
تازه کردن

آمار بازدیدکنندگان

مهمانان :

130 

امروز :
دیروز :
این هفته :
این ماه :
بازدید کل :
253
1194
3489
71544
15665948