کد مطلب : 6141
30 تیر 1397 - 09:27
تعداد بازدید : 2204 بار
اخبار » گفتگو

حجت‌الاسلام درایتی از انتشار ویرایش دوم «دنا» فهرست دستنوشته‌های ایران با افزودن ۱۱۵ هزار نسخه جدید خبر داد.

حجت‌الاسلام والمسلمین مصطفی درایتی محقق نسخ خطی در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا،‌ از انتشار ویراست دوم «دنا» فهرست دستنوشته‌های ایران خبر داد و گفت: ویرایش دوم «دنا» 3 مشخصه خاص دارد، اول اینکه 45 هزار اصلاح روی چاپ اول آن انجام شده است که عمدتاً درویرایش نخست‌، به دلیل تعجیل ناشر انجام نشد،‌ مشخصه دوم این است که نسبت به چاپ اول دنا، 115 هزار نسخه جدید دارد و مشخصه سوم هم این است که نسبت به «فخنا» فهرستگان نسخه‌های خطی ایران 80 هزار نسخه اضافه دارد.

وی ادامه داد: در مجموع چاپ دوم ویرایش «دنا» نسبت به چاپ اول آن 115 هزار نسخه اضافه دارد، این مجموعه در قالب 20 جلد که 18 جلد آن متن است و 2 جلد نمایه منتشر خواهد شد.

درایتی درباره ناشر مجموعه نیز گفت:  کتابخانه مجلس شورای اسلامی ناشر ویرایش نخست این مجموعه بود،‌ درباره انتشار ویراست دوم کتابخانه مجلس ظاهراً هنوز به تصمیم نرسیدند، باید دید چه تصمیمی‌می‌گیرند‌، «دنا» میراث ایران است، مراکز ملی باید تلاش کنند اگر هزینه‌ای برای آماده کردن این فهرست نمی‌کنند،‌ در چاپش نقش داشته باشند.

وی افزود:‌ زمانی که برای نخستین‌بار «دنا» منتشر شد،‌ بسیار زود نایاب شد،‌ بنابراین سرمایه‌گذاری ناشر برای چاپ این فهرستواره به سرعت بازگشت،‌ کار به جایی رسید که استقبال از این فهرستواره به اندازه‌ای شد که نسخه 220 هزار تومانی در بازار سیاه تا یک میلیون و پانصد هزار تومان بفروش رفت.

درایتی گفت:‌ در این فهرست حتی آثار مخطوط موجود در برخی از کتابخانه هایی که تاکنون فهرست آنان انتشار نیافته عرضه شده است. این کتاب، فهرست بیش از 320 نسخه خطی را در خود جای داده و از این جهت، عظیم ترین فهرست خطی است که در جهان اسلام انتشار می یابد. ترتیب ارائه این فهرست الفبایی بوده و از یک کتاب یا رساله، اگر یک نسخه تا دهها نسخه در ایران  وجود دارد، محل نگهداری آن نسخه شناسانده شده است. در باره رساله های که در مجموعه ها قرار گرفته ، تعداد برگهای مربوطه نیز درج شده است. علاوه بر این، این که آن کتاب یا رساله به عربی است یا فارسی مشخص شده است. آثار ترجمه شده نیز با قید کلمه (ترجمه) در پس نام آن، معرفی شده اند.

 

 

 

کد امنیتی
تازه کردن

آمار بازدیدکنندگان

مهمانان :

68 

امروز :
دیروز :
این هفته :
این ماه :
بازدید کل :
51
1079
4048
36016
15825086