کد مطلب : 6922
25 آبان 1398 - 09:27
تعداد بازدید : 80 بار
اخبار » اخبار وسط

به گزارش ایكنا از فارس، به‌مناسبت فرا رسیدن میلاد خجسته پیامبر اکرم(ص) و امام جعفر صادق(ع) و روز جهانی فلسفه، از نسخه مسودّه(دست‌نویس‌های قبل از تحریر کتاب) به تحریر صدر المتألهین ملاصدرای شیرازی امروز، ۲۳ آبان‌ماه در موزه آستان مقدس احمدی و محمدی(ع) رونمایی شد.
شجاعی، مدیرامور گردشگری حرم مطهر در توضیح این نسخه خطی گفت: در این اثر اشارات و نکته‌هایی پیرامون قرآن مبین و بالاخص تفسیر آیه نور و همچنین منتخبی از دو تفسیر بحر الحقایق نجم الدین دایه (متوفی ۶۵۴ ه.ق) و التأویلات عبدالرزّاق کاشی (متوفی ۷۳۶ ه.ق) مطرح شده و طی بررسی صورت پذیرفته قبل از سال ۱۰۳۰ ه.ق به رشته تحریر در آمده است.
وی ادامه داد: یکی از نکات جالب توجه در این نسخه، نحوه نگارش آن است و به نظر می‌رسد این نسخه در واقع یادداشت‌های اولیه جهت تالیف و تصنیف کتاب‌های ملاصدرا است.
شجاعی گفت: نسخه موجود با شماره ثبت ۵۵ در مالکیت آستان مقدس حضرت شاهچراغ(ع) قرار دارد و هم‌اکنون در تالار نسخ خطی موزه آستان مقدس در معرض بازدید عموم قرار گرفته است.
بنا بر این گزارش، صدرالدین محمد بن ابراهیم قوام شیرازی معروف به ملاصدرا در تاریخ ۹۷۹ ه.ق در محله قوام شیراز دیده به جهان گشود و پس از سال‌ها کسب تحصیل در زمینه‌های فلسفی و عرفانی در سال ۱۰۵۰ ه.ق و در شهر بصره، دیده از جهان فرو بست.
یادآور می‌شود، موزه آستان مقدس احمدی و محمدی(ع) همه روزه به جز ایام تعطیل از ساعت ۸ صبح تا ۲۰ پذیرای بازدیدکنندگان است.

 

 

کد امنیتی
تازه کردن

آمار بازدیدکنندگان

مهمانان :

27 

امروز :
دیروز :
این هفته :
این ماه :
بازدید کل :
313
1662
5854
77982
16131467