کد مطلب : 6454
11 آذر 1397 - 19:21
تعداد بازدید : 545 بار
اخبار » گفتگو

 

 

 

بخش نسخه های خطی کتابخانه عمومی مراغه پس از چهار سال تعطیلی دوباره راه اندازی شد.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، مسئول کتابخانه های عمومی مراغه گفت : برای تجهیز و راه اندازی دوباره این بخش، 200 میلیون ریال هزینه شده است.
پریسا اسدی افزود: در این بخش نزدیک به 187 جلد کتاب خطی و بیش از 500 جلد کتاب چاپ سنگی و سربی نگهداری می شود که هر کدام در نوع خود بی مانند است.

وی افزود: بخش کتاب های قدیمی کتابخانه عمومی مراغه، از گنجینه های با ارزش در کشور است که پیش از این به علت نبود فضا و تجهیزات مناسب در شرایط غیر استاندارد نگهداری می شد اما بالاخره پس از 4 سال، آماده شده و در اختیار پژوهشگران، محققان و علاقمندان به کتاب های تاریخی قرار گرفته است.
مسئول کتابخانه های عمومی مراغه اضافه کرد: با این وجود تلاش می شود گنجینه کتاب های خطی و چاپ سنگی کتابخانه اوحدی مراغه ای برای استفاده عموم و علاقمندان به میکرو فیلم تبدیل شود.

به گفته اسدی، این کتاب ها شامل قرآن، تفسیر، فلسفه، ریاضی، ادبیات، شعر و روانشناسی است که بین قرون هفتم تا دوازدهم و بیشتر به خطوط شکسته، نسخ و ثلث و به زبان های عربی، فارسی، ترکی و روسی نگاشته شده است.
وی افزود: تعدادی از کتاب های آن هم تاکنون چاپ نشده و تلاش می شود با حمایت نهاد کتابخانه های عمومی استان و خیران چاپ و در اختیار علاقمندان قرار گیرد.
در شهرستان مراغه با 263 هزار نفر جمعیت، 4 کتابخانه با 81 هزار جلد کتاب و 3 هزا ر و 200 نفر عضو فعالیت می کند.

 

 

 

 

 

 

کد امنیتی
تازه کردن