کد مطلب : 6692
22 اسفند 1397 - 20:17
تعداد بازدید : 717 بار
اخبار » گفتگو

سيد غيور حسين، رییس كتابخانه ملي پاكستان در دیدار محمدرضا كاكا، سرپرست رایزني فرهنگی ايران در اسلام‌آباد، خواستار گسترش تعامل و همکاری فرهنگي و علمي، کتابخانه‌ها و مراکز اسناد ملی با ایران شد.

به گزارش روابط عمومي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، به منظور گسترش روابط علمی و آموزشی و همچنین گسترش ارتباط مرکز تحقیقات فارسی ایران و پاکستان در بخش نسخ خطی و نيز همکاری میان کتابخانه ملی پاکستان و کتابخانه ملی جمهوري اسلامي ایران،  محمدرضا كاكا، سرپرست رايزني فرهنگی كشورمان با سيد غيور حسين، رييس کتابخانه ملي پاكستان دیدار و  گفت‌وگو کرد. كاكا در اين ديدار  از رييس كتابخانه ملي ايران برای شرکت در نمایشگاه بين‌المللي کتاب تهران و همچنین اطلاع‌رسانی به ناشران براي حضور در این رویداد مهم فرهنگی، دعوت به عمل آورد.

سید غیور حسین در آغاز اين ديدار گفت: روابط فرهنگي و تاريخي ايران و پاكستان و همچنين زبان فارسي در شبكه قاره و پاكستان سابقه طولاني چندهزار ساله دارد و آثار زیادی در این سرزمین به زبان فارسی به یادگار مانده و منابع اسلامی ما نیز به زبان فارسی نگاشته شده است؛ بنابراين لازم می‌دانیم که همکاری تنگاتنگی فیمابین دوطرف وجود داشته باشد تا بتوانیم اقدامات مشترک مفید و مؤثری برای انتقال تجربیات و توانایی‌های متقابل انجام دهیم.

وي افزود: تلاش خواهيم كرد كه ناشران پاكستاني در نمايشگاه بين‌المللي كتاب تهران شرکت كنند و از تجربیات ناشران ایرانی و این رویداد مهم فرهنگی بهره‌مند شوند.

غيور حسن در پايان سخنانش گفت: در پاکستان آثار تاریخی زیادی در قالب نسخه خطی به زبان فارسی وجود دارند که در کتابخانه ملی پاکستان نگهداری می‌شوند.

در ادامه اين ديدار محمدرضا كاكا اظهار كرد: همکاری علمی و فرهنگی میان دو کشور همسایه و مسلمان افقی جدید برای اندیشمندان مسلمان دو کشور خواهد شد.

سرپرست رايزني فرهنگي و مركز تحقيقات فارسي ايران و پاكستان در ادامه سخنان خود به فعاليت مركز تحقيقات فارسي اشاره كرد و گفت: در اين مركز تحقيقات بیش از  20 هزار نسخ خطي و سنگي نگهداری می‌شود. نسخ خطی می‌تواند زمینه تعامل را فراهم سازد و تعیین‌کننده تاریخچه و فرهنگ یک ملت از گذشته تا حال محسوب می‌شود.

وي افزود: همچنين بخش عمده رسالت اين مرکز، جمع‌آوری و حفظ اسناد و نسخ خطی است که میراث ملموس فرهنگی دوکشور به شمار می‌رود. نگهداری نسخ خطی کار آسانی نیست و نیازمند تخصص و امکانات خاص است تا  بتوان این میراث گرانبها را به آیندگان منتقل کرد تا از این طریق بتوانند هویت تاریخی و فرهنگی خود را در این اسناد جستجو كنند. بنابراین به منظو نگهداری این نسخ و حفظ این میراث گرانبها نیازمند مساعدت و یاری کتابخانه ملی پاکستان هستيم. تاکنون بخشی از این نسخه‌ها دیجیتال شده است که در دسترس پژوهشگران و علاقمندان قرار گرفته؛ اما برای سرعت بخشیدن نیازمند  تجهیزات و امکانت خاص هستيم که نیازمند همت عالی کتابخانه ملی پاکستان و سایر مراکز دولتی در اسلام آباد است.

 

 

کد امنیتی
تازه کردن

آمار بازدیدکنندگان

مهمانان :

147 

امروز :
دیروز :
این هفته :
این ماه :
بازدید کل :
1401
3928
9092
38904
16524835