کد مطلب : 6782
29 ارديبهشت 1398 - 11:59
تعداد بازدید : 84 بار
اخبار » گزارش

جناب حجت الاسلام حسینی ریاست محترم کتاب‌خانه آستان قدس رضوی و هیأت همراه ایشان از معاونین کتابخانه در سفری که در اواخر ماه شعبان به قم داشتند، با مراجع عظام دیدار نموده و ساعتی را در موسسه کتابشناسی شیعه به گفتگو با تنی چند از علاقمندان به میراث مکتوب امامیه پرداختند.

اساتید حاضر در جلسه ، جناب استاد عربزاده، اخوان مختاری شیخ علی و شیخ رضا، محسن صادقی، علی اکبر زمانی نژاد، محمد مجتهدی موسس و مدیر کتاب‌خانه تخصصی امیر المومنین علیه السلام و حضرت زهرا سلام الله علیها در مشهد مقدس، نقطه نظرات خود را با آقای حسینی در میان گذاشتند و ایشان نیز توضیحاتی درباره برنامه‌ها و تصمیماتی که در اداره بهینه کتاب‌خانه دارند، ارائه دادند.

در این نشست جناب استاد عربزاده، شیوه ابتکاری‌شان را در تنظیم کتاب‌ها و اسناد کتا‌‌ب‌خانه‌ای بیان نموده و به انتقاد از سبک‌های رایج غربی اعم از کنگره و دیوئی پرداختند، که مورد توجه حضار قرار گرفت. استاد عربزاده درباه سبک خط کسری شان مقالات و کتابی منتشر ساختند و در سابقه طولانی کاری‌شان، کتاب‌خانه‌های متعددی را به این سبک ساماندهی کردند، از جمله : کتاب‌خانه آیت الله العظمی گلپایگانی رح.

استاد رضا مختاری ریاست موسسه کتاب‌شناسی شیعه به دغدغه‌های کتاب‌شناسان،  نسخه‌پژوهان و مصحّحان متون‌تراثی امامیه اشاره نموده و توقعاتی که این دسته از پژوهشگران از کتاب‌خانه‌های بزرگی همچون کتاب‌خانه عظیم آستان قدس رضوی دارند را مطرح کردند و حقّ مطلب را در این زمینه ادا نمودند .

استاد رضا مختاری با اشاره به امتیازات کتاب‌خانه عظیم آستان قدس رضوی از حیث دارا بودن نسخه‌های نفیس و منحصر بفرد که شایسته تصحیح و تحقیق هست و اقبال گسترده میراث‌پژوهان به اینگونه آثار مخطوط، ضمن توصیه به ارج نهادن به اهتمام فرهنگ دوستان به تحقیقات این چنینی‌، خواستار رفع موانع موجود در دس‌تیابی محققان به نسخه‌های شایسته تحقیق و تصحیح شدند.

استاد مختاری در ادامه بیانات خود از اهتمام مراجع عظام به حفظ و احیاء میراث امامیه شواهدی را مطرح نموده و از تصویر برداری مجموعه مخطوطات موجود در مکتبه ممتاز العلماء در هند خبر دادند که هزینه سنگین آن را آیت الله العظمی صافی حفظه الله پرداختند و به موسسه کتابشناسی شیعه اهداء نمودند و موسسه مشغول تهیه فهرستی جامع از این مصوّرات هست که به زودی این فهرست به چاپ سپرده خواهد شد و دست‌یابی به این مصوّرات سهل و کم‌هزینه خواهد بود.

وی در ادامه خاطرنشان ساخت دوره کامل مصوّراتی که از مخطوطات مکتبه ممتاز العلماء داشتیم را به رایگان به کتاب‌خانه آستان قدس سپردیم و طبق قراردادی خواستار تصویر تعدادی از مخطوطات آنجا شدیم تا محققان موسسه کتاب‌شناسی و مراجعه کنندگان به موسسه را به کار آید، ولی متاسفانه علیرغم تحویل مصوّرات ممتاز العلماء به کتاب‌خانه آستان قدس، طرف دیگر این قرارداد هنوز به وعده خود وفا نکرده و انتظار می ‌رود ریاست جدید کتابخانه گامی موثر در این زمینه بردارد.

استاد محمد مجتهدی نیز در راستای تلاش دائمی و تکاپوی خستگی‌ناپذیری که در حوزه امیرالمومنین علیه السلام دارند ، خواستار همکاری و مساعدت بخش مخطوطات کتاب‌خانه آستان قدس به کتاب‌خانه تخصصی امیرالمومنین علیه السلام شدند.

نکته های دیگری نیز در این نشست صمیمی مطرح گردید، از جمله:

اهتمام به نشر اجازات موجود در نسخه ها که نوعاً دربردارنده خطوط علمای بزرگ بوده و سندهایی ارزنده و سودمند در زمینه های کتابشناسی، نسخه شناسی، تراجم نگاری و رجال به شمار می آیند و مایه مباهات و افتخار توانند بود.

لزوم فهرست‌نگاری نسخه های فراوانی که دهها سال در کتابخانه منتظر دست مهربانی هستند که غبار غربت را از روی شان بزدایند.یقیناً نسخه‌های منحصر بفرد، نفیس و ممتازی که در میان این گنجینه عظیم ناشناخته هست، با‌‌‌ب‌های تازه‌ای را در تدوین تاریخ علم مان خواهد گشود.

همچنین ضمن بازگویی امتیازات و فوائد علمی فهرست‌نگاری مخطوطات آستان قدس که به ترتیب موضوعی سامان یافته، به مشکلات بازیابی نسخه ها و آسیب هایی که در این روش به نسخه ها وارد آمده تصریح گردید ، که معاونت فن آوری کتابخانه دباره نرم افزاری که امر بازیابی نسخه ها را با روشهای مختلف آسان می نماید توضیحاتی ارائه دادند.ولی روشهای ناصوابی که در گذشته جهت تنظیم موضوعی کتاب‌ها و رساله ها به کار می‌رفت و آسیب‌هایی که به مجموعه‌‌ها وارد ساخت که التیام آن دشوار هست، مورد تایید حضار قرار گرفت.

آقای حسینی با اشاره به کمبود نیروی متخصص و فهرستنگار زبده، با توجه به اتمام دوره خدمت فهرستنگاران مشهور کتاب‌خانه، دوستان اهل فن را به یاری طلبیدند. ایشان با اشاره به اینکه برای نخستین بار یک روحانی و معمّم، به ریاست کتاب‌خانه آستان قدس می‌رسد که سال‌ها در مسائل فرهنگی کار کرده و از نزدیک دستی بر آتش دارد، تأکید کردند دوستان میراث پژوه این فرصت را غنیمت بشمارند و وعده دادند از حداکثر اختیارات اداری و قانونی خود برای راه اندازی کار محققان استفاده خواهند کرد.

در خاتمه لزوم برگزاری مداوم اینگونه نشست‌ها مورد تاکید حضار  قرار گرفت تا مسئولین امر در جریان خواسته‌های اهل تحقیق قرار گیرند و در ضمن گزارشی از فعالیت های خود ارائه دهند.کتاب‌خانه آستان قدس می‌تواند نشست‌هایی سالانه با حضور کتاب‌شناسان، نسخه‌پژوهان و مصحّحان  سامان دهد و حلقه وصلی باشد برای فعالان عرصه میراث مکتوب اسلامی‌مان.

نقل از کانالِ تلگرامیِ «تُرنج»

@manuscriptstreasure

 

 

کد امنیتی
تازه کردن

آمار بازدیدکنندگان

مهمانان :

93 

امروز :
دیروز :
این هفته :
این ماه :
بازدید کل :
2069
1654
10366
20360
15953674