کد مطلب : 2434
20 ارديبهشت 1394 - 14:00
تعداد بازدید : 7358 بار
اخبار » مقالات

کتابخانه مرکزی و مرکز اسناد دانشگاه تهران غنی‌ترين کتابخانه دانشگاهی کشور از نظر داشتن نسخه‌های خطی است. سنگ‌بنای اين مجموعه در سال 1328ش. با اهدای مجموعه ارزشمند سيد محمد مشکوه گذاشته شد و فهرست‌نويسی نسخه‌های خطی اين کتابخانه نيز سابقه‌ای به‌همين درازا دارد که با انتشار هفت مجلد فهرست نسخه‌های اهدايی سيد محمد مشکوه در سال‌های 1330-1338ش. آغاز شد؛ اما جديدترين فهرست کتابخانه مجلد نوزدهم آن است که به‌کوشش فريبا افکاری تهيه و در سال 1391 به‌دست کتابخانه مجلس شورای اسلامی منتشر شد. اين مقاله نيم‌نگاهی دارد به مواردی از اشکالات اين فهرست اخير.

متن كامل مقاله

 

 

+1 ياوري 1394-02-25 23:30
با سلام بطور قطع و يقين هر کسي که دو مثقال عقل سليم داشته باشد، از نقد منصفانه و بي طرفانه و علمي استقبال ميکند، اما وقتي نقدها از نوع تخريبي و آميخته به اغراض ديگر باشد، اين ديگر نقد (= تفکيک سره از ناسره) نيست.

در سالهاي اخير نکات ظريفي به حوزه نقد راه يافته است که به طور مشخص يکي ضعيف کشي است و ديگري تبعيض. مضافا بر اينکه اصولا جامعه ما بر تمجيد و تملق گويي و تعارف استوار است تا نقد!
براستي حوزه نقد کتاب به چه بيماري لاعلاجي دچار شده است که اين همه ملاحظات روي آن صورت ميگيرد، تبعيض ميشود، ضعيف کشي ميشود؟
چرا برخي حاضر نيستند همکار گلستان و گرمابه خود را که حتي از آبکي ترين فهرستنگاران مطرح روزگار است، در حد يک سطر هم در نقد او چيزي بنويسند، اگر قرار به نقد منصفانه همه کارها است، قاعده اين است که نبايد کسي از "تيغ جراحي نقد" در امان باشد، همه کارها بايد با محوريت روند علمي، بدون ملاحظه مؤلف آن نقد شود (قطعاً صحيح هم همين است).

کد امنیتی
تازه کردن